סוגי צילומים במרפאת השיניים

אם גם לכם יש טיפולי שיניים, לעיתים קרובות הרופא שלכם ישלח אתכם לבצע צילום שיניים על מנת לזהות מקרוב יותר את הבעיה, החלטנו לתת לכם הסבר קצר על כמה מצילומי השיניים המוכרים.

סוגי שונים של צילומי שיניים

  • צילומי נשך.
  • צילום פרי אפיקלי.
  • סטטוס (רנטגני\פרי אפיקלי).
  • צילום פנורמי.
  • צילום CT.
  • צילום בלוטות הרוק (דרכי הרוק).

הסבר קצר על כל סוג צילום:

צילומי נשך – זהו סוג הצילום הנפוץ ביותר במרפאות השיניים השונות, צילום זנה מבוצע על מנת ללבדוק האם יש חורים בשיניים, כותרות של השיניים האחוריות ובנוסף את גובה העצם בלסת. זהו צילום דו מימדי, בד"כ משלימים את הצילום על ידי בדיקה קלינית של השיניים.

צילום פרי אפיקלי – צילום סביב שורש השן (פרי=סביב, אפיקלי=שורש), זהו צילום של כל החלקים בשן, כולל השורש, הכותרות ועצם הלסת שסביב השורש. צילום זה נעשה על מנת לבדוק את מצב טיפולי השורש שנעשו למטופל, בדרך כלל יבוצע תוך כדי טיפול בהשתלות וטיפולי שורש.

סטטוס (רנטגני\פרי אפיקלי) – צילום זה נעשה כאשר יש למטופל בעיות חניכיים ו\או שתלים, כתרים, טיפולי שורש, סתימות ועוד. הנ"ל הוא בעצם אוסף של כל צילומי הרנטגן הפרי אפיקליים שביצע המטופל (לא כולל צילומי נשך).

צילום פנורמי – צילום של כל חלל הפה, זהו צילום דו מימדי שבו ניתן לראות את חלל האף, מפרקי הלסת, מיקום הסינוסים, עצם הלסת וכולי. צילום זה הוא צילום חיצוני שנעשה על ידי מכשיר מיוחד.

צילום CT – צילום זה נעשה למטופל שמבצעים עבורו השתלות עצם והרמת סינוס, זהו צילום תלת מימדי של עצמות הפנים והשיניים של המטופל. הנ"ל גם הוא אוסף של צילומים שאותם מחברים זה לזה ויוצרים תמונה תלת מימדית של האיזור המטופל. ישנו צילום נוסף הדומה לצילום זה שנקרא CBCT, הצילום הנ"ל מיועד לצלם שן בעייתית אחת כאשר לא ניתן לצלם בעזרת סוגי צילום אחרים.

צילום בלוטות הרוק (דרכי הרוק) – הנ"ל מיועד לאנשים עם בעיות של יובש בפה והפרשות רוק.

לפרטים נוספים בקרו בדף הפייסבוק של סאבין המרכז לרפואת שיניים מתקדמת