קיטום כירורגי של חוד השורש

מהוא קיטום כירורגי של חוד השורש?

לאחר שמבצעים ע"י רופא שיניים מוסמך טיפול שורש, ישנו תהליך של סתימת השורש אשר אמור להיות בפועל איטום מוחלט של תעלת השורש על מנת למנוע הצטברות והישרדות החיידקים בתוך תעלות השורש. ברוב אם לא בכל המקרים מתבצע גם כתר ומבנה ואפילו גשר. לאחר שמתבצע הטיפול של השורש ושיקומה של השן, ישנו צורך לשמור על השן ולבצע מעקב במרפאה על מנת לוודא אם אין התפתחות של זיהום כלשהו בקצה השורש.

לעיתים יכול להתגלה בבדיקה אצל רופא השיניים כי התפתחה דלקת בשורש או בקצה של השורש, ולעיתים מתגלה עקב התפתחות של כאבים באזור אשר גורמים לחולה להגיע למרפאה.

אם בבדיקה מהירה רנטגנית  וקלינית מתברר שהתפתחה דלקת בשורש או בקצה השורש יש לבחון את דרכי הטיפול שנצטרך. במידה ונמצא שטיפול השורש לקוי, לדוגמא כשסתימת השורש אינה אוטמת הרמטי את התעלות של השורש של השן, מומלץ ואף רצוי לבצע טיפול שורש מחודש על מנת שזאת יתבצע בפעם השניה בצורה איכותית יותר עם שימושים במכשורים מיוחדים ומקצועיים, פנייה למומחה קיטום כירורגי של חוד השורש ולעיתים אף לטיפולי שורש. אם קיים מבנה וכתר בשן זו והן לקויים, יש מיידית להסירם וזאת כתנאי שהטיפול יהיה מוצלח. אם היעדר טיפול בשן הדלקת יכולה להחמיר וישנו סיכון לסיבוכים והחמרה חמורה של ציסטה זיהומית, דלקת כרונית, ספיגת עצם לסת, כאבים קשים, נפיחויות, ואף ייתכן נזק בלתי הפיך לשורש עצמו וספיגה דלקתית, ולכן לא יהיה מנוס מעקירה כירורגית של השן.

במידה ובוצעה אבחנה של טיפול שורש שיצא איכותי והבעיה הנה אנטומית בלבד.. לדוגמא,  קצה השורש בצורה מעוקלתאשר בצורה זו שלא ניתן להגיע אליו, או שכבר יש ביצוע של חידוש טיפול שורש בצורה טובה וראויה (אליה יחליט המטפל) והדלקת לא חלפה, או שייתכן שכלל אין את האופציה לבצע חידוש טיפול לשורש השן מכיוון נוכחות הכתר ומבנה של השן אשר בלתי ניתן להסדירם, לעיתים הטיפול הוא אפיסקטומי, קרי קיטום כירורגי של חוד השורש, כמובן במידה וקיימת האפשרות להצלת השן וההישרדות שלה בחלל הפה.

לפרטים נוספים בקרו באתר של המרכז לרפואת שיניים מתקדמת

כתיבת תגובה

סגירת תפריט